Zespół suchego oka a stres

Wśród schorzeń oczu zespół suchego oka jest bodaj jednym z najbardziej bagatelizowanych i najmniej rozpoznawanych. A nie należy go ignorować. Choć może być łatwo mylony ze zwykłym przemęczeniem oczu, zespół suchego oka jest w istocie przewlekłym stanem, który leczony może być jedynie objawowo i który, raz zdiagnozowany, pozostanie z pacjentem do końca życia. Co go powoduje i jakie objawy powinny być sygnałem, że czas na wizytę u okulisty?
 

Zespół suchego oka - przyczyny i objawy 

Przyczyn powstawania zespołu suchego oka jest wiele. Na niektóre czynniki zupełnie nie mamy wpływu. Do takich należeć będzie chociażby wiek; po 40 roku życia istnieje większe ryzyko zachorowania na zespół suchego oka. Inna przyczyna to zmiany hormonalne, na przykład przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej, po menopauzie, a nawet w czasie ciąży. Zespół suchego oka niejednokrotnie występuje też u cukrzyków i u osób z chorobami tarczycy.
Inne przyczyny są bardziej zależne od stylu życia pacjenta. Jednym z najczęstszych powodów wystąpienia zespołu suchego oka jest w ostatnich latach długi czas korzystania z ekranów LED. Ekrany komputerów, smartfony, tablety- wszystkie te urządzenia emitują groźne dla naszych oczu światło niebieskie, a ponadto powodują, że mrugamy nawet dwa razy rzadziej, niż normalnie, co również powoduje wysuszenie oczu. Nie bez znaczenia jest także otoczenie - przebywanie w zadymionych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach, a nawet zanieczyszczenie powietrza, jak smog. Wszystko to może przyczynić się do wystąpienia zespołu suchego oka.
Objawy są relatywnie subtelne, ale dość charakterystyczne. Uczucie piasku pod powiekami i ciężkość powiek, przemęczenie oczu, problem z otwarciem ich rano po przebudzeniu. Występuje również zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie, oczy są podrażnione i bolą. Rzadziej spotykanym objawem jest światłowstręt i mgła przed oczami. Nietrudno jest więc zorientować się, kiedy nasze oczy stają się zbyt suche, niejednokrotnie jednak składamy to na karb zwykłego przemęczenia i mamy nadzieję, że oczy zregenerują się przez noc. W przypadku zespołu suchego oka jednak sam sen nie wystarczy.
 

Czy stres ma wpływ na zespół suchego oka?

Stres również może być czynnikiem powodującym zespół suchego oka. Zwłaszcza długotrwały i silny stres ma negatywny wpływ na cały organizm i oczy nie są tu wyjątkiem. Kilka lat temu przeprowadzono nawet interesujące badania, by stwierdzić, czy osoby o danym typie osobowości mogą być bardziej podatne na wystąpienie zespołu suchego oka. Uniwersytet Yamagushi przeprowadził badania na pracownikach banku by sprawdzić, czy istnieje powiązanie między typem osobowości, a występowaniem zespołu suchego oka. Stwierdzono, że schorzenie to rzeczywiście występuje częściej u osób o typie osobowości A. Typ ten charakteryzuje się ambicją i nastawieniem na realizację, często więc są bardziej zestresowane. Nie potwierdza to zupełnie jednoznacznie stresu jako czynnika powodującego zespół suchego oka, wskazuje jednak, że istnieje pewien stopień powiązania.
 

Co robić gdy podejrzewamy u siebie zespół suchego oka?

Choć objawy zespołu suchego oka są łatwo zauważalne i łatwo rozpoznawalne, nie należy polegać jedynie na swoim osądzie. Podrażnienie i wysuszenie oka można doraźnie złagodzić stosując dobrej jakości krople do oczu. Najlepiej sprawdzą się sztuczne łzy, które mają taki sam skład chemiczny, jak naturalne łzy ludzkie. Jeśli jednak objawy nie ustępują i widzimy pogorszenie sytuacji, najlepszym krokiem będzie udanie się do lekarza okulisty, który będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę i zaproponować leczenie.